Gülfem Saydan Sanver

 

Dr. Gülfem Saydan Sanver liseyi Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi'nde, üniversiteyi Marmara Üniversitesi Fransızca Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümününde okudu.2000-2004 yılları arasında Citibank N.A'da Risk Yönetimi bölümünde müdür yardımcısı olarak çalışan Sanver 2004 yılında Sorbonne Üniversitesi'nde "Siyasal İletişim" yüksek lisansı yapmak üzere Paris'e gitti. Yüksek lisans döneminde “Algılama Teorileri” üzerine çalıştı ve bu konuda yüksek lisans tezi yazı.

Sorbonne Üniversitesi'ne başladığı doktora tezinde siyasal partilerin genel seçim kampanyalarında uyguladıkları seçim stratejilerini araştırdı. 27 Haziran 2012 tarihinde jürinin oy birliği ile yüksek onur ödülü alan tezi 22 Temmuz 2007 seçimleri özelinde üç partinin (AKP- CHP- MHP) karşılaştırmalı seçim kampanyası analizlerini içermektedir.

2007 ve 2009 yıllarında birer dönem Yeditepe Üniversitesi'nde sosyolojiye giriş dersleri veren Gülfem Saydan Sanver 2010 yılında da Galatasaray Üniversitesi'nde de TUBITAK destekli araştırma projesi kapsamında “Türk iş dünyasındaki seçkinlerin siyasi seçkinlerle karşılıklı bağımlılık ilişkileri ve küreselleşme karşısında farklı bütünleşme eğilimleri” üzerine araştırma yaptı.  

 
29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Şükrü Genç'in seçim kampanyasında siyasal iletişim direktörlüğü yaptı ve seçim sonucunda CHP'nin 1989 yılından beri ilk kez bu ilçede seçim kazandı.
 
Türkiye'deki Seçim Kampanyaları ve Siyasi Partilerin Karşılaştırmalı Seçim Stratejileri üzerine yaptığı çalışma 2013 yılında A.N.R.T Yayınevi tarafından Fransa'da basılarak bu konuda Avrupa'da basılan ilk kitap oldu.
Sosyo-ekonomik ve kültürel sınıf farklılıklarının algılama üzerindeki etkileri üzerine yazdığı ikinci kitabı Editions Universitaires Européennes yayınevi tarafından 2014 yılında Fransa'da basıldı.

Sanver 12 Kasım 2013 tarihinde Uluslararası Siyasi Danışmanlar Derneği (IAPC)'nin Yönetim Kurulu'na seçilerek derneğin en genç yönetim kurulu üyesi olmaya hak kazandı.

Siyasal iletişim konusunda yurt dışındaki gelişmeleri yakından takip eden, Uluslararası Siyaset Psikolojisi Birliği (ISSP) ve Amerikan Siyasi Danışmanlar Derneği (AAPC) üyelikleri de bulunan Sanver çeşitli üniversitelerde siyasal iletişim dersleri vermeye devam etmektedir.